Οι εθελοντές στο Βιοτεχνικό Βιομηχανικό Εκπαιδευτικό Μουσείο υποστηρίζουν τη λειτουργία του, φέρνουν στο μουσείο νέες ιδέες, ενθουσιασμό, γνώση, ειδικότητα, επαγγελματισμό και προσωπική αφοσίωση κι αποτελούν ένα ζωντανό σύνδεσμο με την κοινωνία. Μέχρι τώρα στο ΒΒΕΜ έχουν υπηρετήσει 120 εθελοντές.
Η διεπιστημονικότητα του χώρου προσφέρει ένα περιβάλλον όπου μπορείτε να αναπτύξετε τις ικανότητές σας, να αποκτήσετε επαγγελματική προϋπηρεσία και να δραστηριοποιηθείτε σε τομείς της επιθυμίας και των δυνατοτήτων σας πάντα σε σχέση με τις ανάγκες του Μουσείου.
Άλλωστε μην ξεχνάτε εθελοντισμός σημαίνει… μάθηση, γνώση, δημιουργία και ικανοποίηση! Αξιοποιήστε τον ελεύθερο σας χρόνο με δημιουργικότητα! Επικοινωνήστε μαζί μας τώρα! Σας περιμένουμε.
Έργο του είναι να συλλέγει υλικό, να διαφυλάττει, να ερευνά και να εκθέτει, με στόχο την εκπαίδευση, σε ό,τι αφορά τη βιοτεχνική, βιομηχανική ιστορία της περιοχής και κατ’ επέκταση μέσα απ’ αυτήν την τεχνολογική, οικονομική, κοινωνική και πολιτιστική ιστορία της χώρας.
Το ΒΒΕΜ βασίζεται σε σύγχρονες αναγνωρισμένες παιδαγωγικές θεωρίες και προσφέρει πολύπλευρη βιωματική εκπαίδευση και ψυχαγωγία σε ενήλικες, νέους και παιδιά. Απευθύνεται σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, αλλά και στην οικογένεια.