Το ΒΒΕΜ στο Athens Science Festival 2018 Εκτύπωση E-mail

Τo Athens Science Festival επέστρεψε και φέτος στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, για 5η συνεχόμενη χρονιά, με θέμα «Επιστήμη χωρίς σύνορα» και ένα πρόγραμμα γεμάτο ιδέες και δημιουργικότητα, ενθουσιάζοντας, για ακόμη μια φορά, το κοινό της Αθήνας, αλλά και όλης της Ελλάδας!

Athens Science Festival 2018Το Βιοτεχνικό-Βιομηχανικό Εκπαιδευτικό Μουσείο επιλέχθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά να συμμετάσχει στο μοναδικό αυτό γεγονός, με το νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μα τι βρήκε τέλος πάντων αυτός ο Αρχιμήδης;»

Αντιγράφοντας από την «προκλητική» περιγραφή:

«Πόσο σοβαρός μπορεί να είναι ένας τύπος που τρέχει γυμνός στον δρόμο φωνάζοντας “εύρηκα”; Δεν μας αρέσει να σχολιάζουμε τους άλλους, αλλά κάτι τέτοιο δύσκολα περνάει κι απαρατήρητο… Απόδειξη ότι, 2.300 χρόνια μετά, ακόμη ασχολούμαστε μαζί του. Για να είμαστε δίκαιοι, λοιπόν, κάναμε κι εμείς μια προσπάθεια ώστε να διαπιστώσουμε τι το τόσο σπουδαίο μπορεί να ήταν αυτό που βρήκε…”

Την Κυριακή 29 Απριλίου 2018 στην Αποθήκη της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων, μπορούμε να πούμε ότι όλοι, μικροί-μεγάλοι, το διασκέδασαν πολύ, κι εμείς μαζί τους φυσικά!

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσους συμμετείχαν, και ασφαλώς τους διοργανωτές και τους εθελοντές του Athens Science Festival για την άψογη συνεργασία μας.