Η ταυτότητα του ΒΒΕΜ Εκτύπωση E-mail

Η αποστολή του

Το Βιοτεχνικό - Βιομηχανικό Εκπαιδευτικό Μουσείο υπάρχει για να βοηθάει μικρούς και μεγάλους να ανακαλύπτουν με βιωματικό τρόπο, τη βιοτεχνική και βιομηχανική ιστορία της χώρας.

Ποιο είναι το ΒΒΕΜ

Το ΒΒΕΜ, με έδρα το Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου, είναι μια αστική μη-κερδοσκοπική εταιρεία με χαρακτήρα εκπαιδευτικό και πολιτιστικό.

Πότε και πώς ξεκίνησε

Το Μουσείο δημιουργήθηκε το 2003, με την ενεργό συμπαράσταση του Δήμου Λαυρεωτικής, σε συνεργασία με το Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου, της Εφορεία Αρχαιοτήτων Ανατολικής Αττικής, καθώς και των Μουσείων και ευρύτερα Μουσειακών Χώρων της περιοχής.

Ποιο είναι το έργο του

Έργο του είναι να συλλέγει υλικό, να διαφυλάττει, να ερευνά και να εκθέτει, με στόχο την εκπαίδευση, σε ό,τι αφορά τη βιοτεχνική, βιομηχανική ιστορία της περιοχής και κατ’ επέκταση μέσα απ’ αυτήν την τεχνολογική, οικονομική, κοινωνική και πολιτιστική ιστορία της χώρας.

Πού απευθύνεται

Το ΒΒΕΜ βασίζεται σε σύγχρονες αναγνωρισμένες παιδαγωγικές θεωρίες και προσφέρει πολύπλευρη βιωματική εκπαίδευση και ψυχαγωγία σε ενήλικες, νέους και παιδιά. Απευθύνεται σ’ όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, αλλά και στην οικογένεια.

Ποιες είναι οι δραστηριότητές του

Το Μουσείο αποτελεί ένα ζωντανό εργαστήρι που καλύπτει όλη την περιοχή της Λαυρεωτικής, όπου υπάρχουν διάσπαρτα μνημεία τα οποία συνδέονται με την ιστορία, αποτελώντας σταθμούς της εκπαιδευτικής διαδρομής του. Έχει ήδη αναπτύξει και συνεχώς εξελίσσει για δέκατη τέταρτη συνεχή σχολική χρονιά, μια σειρά Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων τα οποία υλοποιεί με ιδιαίτερη επιτυχία. Τη λειτουργία των Προγραμμάτων του, υποστηρίζουν εκτός από τα Εκθέματα των μουσείων, οι Συλλογές του ΒΒΕΜ καθώς και το κατάλληλα διαμορφωμένο εκπαιδευτικό υλικό του. Το ΒΒΕΜ συνεργάζεται στενά τόσο με δημόσιους όσο και με ιδιωτικούς φορείς. Έχει αναπτύξει συνεργασίες με μουσεία, σχολεία, πανεπιστήμια, δήμους, ιδρύματα, πολιτιστικούς συλλόγους, εταιρείες, βιομηχανίες, βιοτεχνίες κ.ά. σε διάφορα επίπεδα.

Εκπαιδευτικά Προγράμματα για την πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Εξωσχολικές Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες για ομάδες και μεμονωμένους επισκέπτες κατόπιν συνεννόησης (π.χ. κατασκηνώσεις, ομάδες οδηγισμού και προσκόπων κ.τ.λ.)

Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες για Οικογένειες π.χ Φεστιβάλ Θορίκια, Καλοκαιρινό πρόγραμμα

Εκπαιδευτικά προγράμματα για ομάδες ενηλίκων (συλλόγους, Κ.ΑΠ.Η., εταιρείες κ.τ.λ.)

Εορταστικά Εκπαιδευτικά Προγράμματα (Γιορτή Αγίας Βαρβάρας-προστάτιδας των Μεταλλωρύχων, Χριστουγεννιάτικη γιορτή: Το εργαστήριο του Αϊ Βασίλη, Πασχαλινή Εκδήλωση, Κατασκευή Χαρταετού -Αποκριάτικη εκδήλωση, Παγκόσμια Ημέρα Μουσείου)

Ειδικά Εκπαιδευτικά προγράμματα για να γενέθλια παιδιών και εταιρειών

Σεμινάρια Ενηλίκων με θέμα την Εκπαίδευση στα Μουσεία

Συμβουλευτικά Προγράμματα για Άλλα Μουσεία

Διεπιστημονικές Συνεργασίες με άλλους φορείς

Χώρος Προσχολικής Αγωγής

Ανακύκλωση

Βιβλιοθήκη με Δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο

Με τη βοήθεια και την υποστήριξη του κοινού του, το Μουσείο αναπτύσσεται διαρκώς με στόχο την επέκταση των λειτουργιών και των υπηρεσιών του.

Handicraft - Industrial Educational Museum Εκτύπωση E-mail

The Handicraft-Industrial Educational Museum is a non-profit educational and cultural organization based inside the grounds of the Technological and Cultural Park of Lavreotiki. The Museum was founded with the strong support of the Municipality of Lavreotiki in conjunction with the Technological and Cultural Park and in collaboration with the other museums in the area.

The objective of the Handicraft-Industrial Educational Museum is to collect, preserve, research and exhibit materials, for educational purposes, which relate to the handicraft and industrial past of the region and also by extension to the technological, economic, social and cultural history of Greece.

The Handicraft-Industrial Educational Museum utilizes contemporary, recognized educational theories and offers multifaceted educational experiences and recreation for children, adolescents, young people, teachers and families.

The Handicraft-Industrial Educational Museum is, in effect, a "living workshop" linking the many dispersed historical landmarks found in the Lavrion region. This networking, in itself, constitutes a landmark in the Museum's educational journey.

One of the primary activities of the Museum is the educational programs for school groups.

These educational programs are created specifically around the abilities and special needs of the target groups attending and take into consideration the unique qualities and/or restrictions of the space where the program is held.

LΑVRION TECHNOLOGICAL & CULTURAL PARK
P.O. Box 517 LAVRION 19500, GREECE