Πέτρωμα-Ορυκτό-Μετάλλευμα: τα ορυκτά στην καθημερινή μας ζωή Εκτύπωση E-mail

Πού μπορούμε να βρούμε μαζεμένα τα ορυκτά της Ελλάδας και να τα περιεργαστούμε;

S1440036 proc 400x225Πώς θα γίνουμε ερευνητές για να πειραματιστούμε μαζί τους στο εργαστήριο;

Όλα αυτά (και άλλα πολλά …) συμβαίνουν στο Βιοτεχνικό-Βιομηχανικό Εκπαιδευτικό Μουσείο στο Λαύριο. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πέτρωμα-Ορυκτό-Μετάλλευμα: τα ορυκτά στην καθημερινή μας ζωή» υλοποιείται και φέτος στο Μουσείο μας για να φέρει στα χέρια μας πέτρες με κρυφά χαρίσματα! Τα παιδιά γνωρίζουν από κοντά έναν κόσμο συναρπαστικό, που ξεκινά από τα βάθη της γης για να γίνει το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένα τα πάντα γύρω μας!

Δεν είναι παράξενο, λοιπόν, που το «Πέτρωμα-Ορυκτό-Μετάλλευμα» έχει καθιερωθεί ως ένα από τα «αγαπημένα» προγράμματα των εκπαιδευτικών: ήδη από την αρχή της φετινής σχολικής χρονιάς το έχουν επιλέξει περισσότερες από 40 σχολικές ομάδες με πάνω από 1.000 παιδιά. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους εκπαιδευτικούς που μας τιμούν με την εμπιστοσύνη τους.

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα και την ΕΛΒΑΛ - Ελληνική Βιομηχανία Αλουμινίου που στηρίζει το πρόγραμμα. Κάθε παιδί που βρίσκει την ευκαιρία να ικανοποιήσει την περιέργειά του είναι η μεγαλύτερη ικανοποίηση για όλους μας!